Wydana na zlecenie Prezydium Rady Narodowej miasta Łodzi – Łódzki Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w roku 1964 publikacja pt. „Przewodnik turystyczny po Łodzi” to ponad 120 stron bardzo przydatnych informacji dla każdego turysty przybywającego do tego pięknego miasta. Jest to także zestaw wiadomości opracowanych przez kilku autorów. I tak wiadomości geograficzno-przyrodnicze przygotował Wacław Musiał, zarys historyczny rozwoju miasta Łodzi opracowała Anna Rynkowska, Łódź w okresie powojennym oraz perspektywy jej rozwoju przybliżył Maksymilian Jutta, wiadomości o oświacie, nauce i życiu kulturalnym przedstawił Zygmunt Stanisław Dylik, który przygotował także dział poświęcony zwiedzaniu miasta. Władysław Kałużny opracował mały informator zawierający dane adresowe obiektów zabytkowych, kultu narodowego, tablic pamiątkowych, pomników, urzędów, biur podróży, poczt, organizacji politycznych, zawodowych i społecznych. Znalazły się tam także wykazy z adresami wyższych uczelni, muzeów, klubów literackich, domów kultury, teatrów, kin, parków miejskich, ośrodków rekreacyjnych oraz placówek handlowych, kawiarni, cukierni, restauracji, barów, jadłodajni, barów mlecznych, stadionów, kąpielisk, hoteli. Uzupełnieniem tych informacji był wykaz linii tramwajowych, zarówno dziennych, nocnych jak i podmiejskich; stacji benzynowych, stacji obsługi samochodów i motocykli, parkingów strzeżonych oraz postojów taksówek.
Jak widać jest to niezwykle dokładne przedstawienie wszystkich obiektów, które mogły pomóc turyście w poruszaniu się po mieście oraz przy zwiedzaniu jego najciekawszych obiektów. W przewodniku zamieszczono opisy wielu tras spacerowych zarówno po mieście jak i jego okolicy. Dołączono do nich fotografie oraz niewielkie planiki ułatwiające poruszanie się po nieznanym terenie. Jedyne czego mi tu brakuje to niezamieszczenie dokładnego spisu treści, dzięki któremu moglibyśmy szybko odnaleźć interesującą nas wycieczkę czy konkretny obiekt. Niemniej całość warta jest dokładnego przeczytania. Aby zachęcić do tego zacytuję kilka zdań z działu „Od Redakcji”.
„To prawda, że Łódź nie należy do miast słynących z wybitnych zabytków architektury i kilkunastowiecznej metryki. Mimo to jest miastem interesującym pod względem turystycznym. Łódź jest miastem o specyficznym charakterze – miastem na wskroś przemysłowym, o interesującej genezie, w którym dokonują się zaskakujące przemiany…
…przecież są łodzianie, którzy poza swą dzielnicą niewiele mają pojęcia o wyglądzie całego miasta, wszystkich osiedli, o szlakach, które pisała niegdyś historia i nowych trasach, wytyczonych na mapie miasta przez dzisiejszego robotnika, urbanistę, architekta, uczonego.
Dla każdego łodzianina pozostało jeszcze coś do zobaczenia, czego nigdy nie oglądał lub co zmieniło się w ostatnich latach. Tym bardziej mnóstwo zaskakujących nowości czeka na turystę, który przybywa do Łodzi po raz pierwszy i niewiele o niej wie.
Nasz przewodnik ma służyć zarówno jednym jak i drugim. Zaspokoi on dotkliwą lukę, jaka wytworzyła się wśród wydawnictw tego typu, gdyż dawne przewodniki nie zawierały tak bogatego materiału, a przede wszystkim stały się nieaktualne ze względu na tempo przemian zachodzących w mieście…”.
Krzysztof Tęcza