Grudniowe święta, czyli Mikołajki, Boże Narodzenie czy Sylwester to czas bardzo radosny, czas zabawy, tradycji i przepychu. Ważne, aby ten czas nie był okresem produkcji wielu ton odpadów. Dlatego też warto pomyśleć nie tylko o zakupach i prezentach dla naszych najbliższych, ale też o prezencie dla Naszej Planety.
Pomimo że do świąt jest jeszcze szmat czasu, to zapewne powoli zaczynasz myśleć co chcesz przygotować na wigilijny stół i jakie świąteczne potrawy będziesz gotować. Podobnie pewnie masz już zaplanowane co kupisz swoim najbliższym. Pamiętaj, że od Twojej decyzji zależeć będzie także przyszłość Naszej Ziemi. Czy to co kupisz, będzie opakowane wieloma warstwami plastiku, folii i papieru. Musisz pamiętać, że to co tworzy magiczny klimat często stanie się odpadem, który nie będzie już cieszyć, a może zaważyć na kondycji Naszej Planety.
Zakupy z klimatem
Źródło: https://www.portalspozywczy.pl/
Zanim wpadniesz w szał gotowania, warto zrobić sobie listę co potrzebujesz i w jakich ilościach, aby upichcić przepyszne świąteczne dania. Pamiętaj, aby nie gotować więcej niż zjesz. Żeby nie kupować czegoś za dużo, warto zobaczyć czy w pobliżu znajdują się sklepy, które sprzedają na wagę i umożliwiają pakowanie do własnych opakowań. Pozwoli Ci to już na starcie ograniczyć wielu szybko wyprodukowanych odpadów.
Ważna zasada przy wybieraniu i zakupie prezentów – staraj się wybierać takie upominki, które nie są z założenia jednorazowe. A jeśli prezent nie może funkcjonować bez baterii, to kup zamiast jednorazowego „paluszka”, akumulatorek, który można wielokrotnie ładować. Zaoszczędzisz tym samym pieniądze na kupno kolejnych baterii, a koszt jednorazowego ładowania akumulatorków jest groszową sprawą.
Jazda z klimatem
Źródło: https://www.o2.pl/
Kiedy oddasz się zakupowemu zawirowaniu, zastanów się czym poruszać się będziesz od jednej galerii do drugiej. Chcesz być czyimś Mikołajem, więc tak jak Święty poruszaj się w sposób ekologiczny. Czasami spacer, pozwoli nam zachować kondycję, a jednocześnie przyczynisz się do mniejszej emisji spalin z twojego samochodu, mniej zapłacisz za paliwo.
Klimatyczne tradycje
Źródło: https://img.shmbk.pl/
Wysyłanie kartek świątecznych z życzeniami jest świetną tradycją. Nie zawsze dasz radę być wszędzie podczas świąt, ale chcesz życzyć swoim najbliższym wyjątkowego okresu. Wraz z rozwojem technologii, coraz częściej zamieniamy kartki świąteczne na SMSy, MMSy czy maile. Z punktu widzenia ochrony środowiska jest to bardzo pozytywne zjawisko. Ale nie każdy ma możliwość wysłania czy odbierania życzeń w formie elektronicznej, dlatego jeśli jesteś zmuszony do wysłania kartki bożonarodzeniowej to użyj kartek i kopert pochodzących z recyklingu, a najlepiej wykonaj własnoręcznie kartkę z życzeniami.
Ozdoby choinkowe są zawsze tematem rzeką. Pomimo że mamy tyle ozdób wysypujących się z pudeł, to magia świecących elementów skusi nas na kupno kolejnego kartonika bombek. Dlatego warto przed ubraniem choinki, sprawdzić jakie ubytki masz w ozdobach, i zastanowić się czy może nie lepiej samemu stworzyć wyjątkowe ozdoby, np. pierniczki, pomarańcze nadziane goździkami, girlandy z popcornu, wykorzystać orzechy, suszone owoce czy nienoszone ubrania (a do tego wystarczy igła z nitką, nożyczki, odrobina waty, papierowy wzór).
Prezenty z klimatem
Źródło: https://img.shmbk.pl/
Jak co roku, jednym z kluczowych zagadnień jest lista prezentów dla naszych najbliższych. Zastanawiasz się nad trafionym prezentem, który będzie niepowtarzalnym i wyjątkowym. Coraz częściej słyszymy również o prezentach, które możemy sami zrobić. Prezent może mieć też wymiar niematerialny. Wszystko zależy jedynie od naszej fantazji. Warto mieć na uwadze to, aby prezenty nie szkodziły otoczeniu. Dlatego wyjdźmy spoza ram utartych ścieżek. Niematerialny wymiar prezentu może bazować na oferowaniu swojego czasu, wiedzy lub atrakcji, np. pójście do kina, teatru, do zoo, czy e-subskrypcja ulubionego czasopisma, naprawa czegoś starego itd. Prezenty materialne nie zawsze muszą być gotowym, kupionym produktem. Możesz posiłkować się półproduktami, aby samemu stworzyć idealną całość, albo od początku do końca stworzyć własną koncepcję prezentu, np. własnoręcznie zrobione słodycze i ciasteczka, maskotki (wbrew pozorom nie jest to coś skomplikowanego, a opisy, instrukcje są w sieci), czy wydziergane skarpetki, szale, czapki. Wpisując się całkowicie w ekologiczny trend na prezenty można zaproponować przedmioty ułatwiające ograniczenie powstawania odpadów, trwałe i wielokrotnego użytku, np. butelki filtrujące wodę, stalowe termosy, kubki termiczne, pojemniki na lunch, składane sztućce itp. Pomysłów jest naprawdę wiele, wystarczy chwilę zastanowić się, aby stworzyć udane prezenty – trafione dla obdarowanego i bezpieczne dla środowiska.
Źródło: https://img.shmbk.pl/
Pamiętaj jeszcze o jednym – jeśli chcesz zapakować prezent, to nie używaj nowego papieru prezentowego. Możesz zapakować prezenty w opakowania wielokrotnego użytku, w używany papier, a także w opakowania z naturalnych materiałów. Najlepiej prezenty zapakować „w nic” – jest to metoda, która idealnie wpisuje się w zasadę zero waste (zero odpadową).
Świeć przykładem
Źródło: https://img.shmbk.pl/
Grudzień to światełkowy miesiąc. W czasie grudniowych świąt, trudno sobie wyobrazić, że nie towarzyszą nam światełka, lampki choinkowe czy też gama różnych świateł. Nie musimy pozbywać się tych efektów, wystarczy zaopatrzyć się w energooszczędne źródła światła, np. lampki, żarówki LED. Zużyją mniej prądu, spali się mniej węgla potrzebnego do wyprodukowania energii, mniejsza będzie tez emisja dwutlenku węgla, a ty zapłacisz mniejszy rachunek za energię.
Choinka z klimatem
Źródło: https://img.shmbk.pl/
Choinka – jeden z najważniejszych elementów naszej tradycji. Są zwolennicy choinek sztucznych, są również fani choinek żywych. Najważniejsze jest to, aby wybór był racjonalny nie tylko ze względu na praktyczność czy odczucia i odbiór świątecznego drzewka, ale również ważne jest to aby tradycja nie przysłoniła nam wpływu na otaczający nas świat. Z punktu widzenia ochrony środowiska, świeże choinki są znacznie korzystniejsze. Choinki plastikowe produkowane są z tworzyw sztucznych, co pociąga za sobą dużą emisję dwutlenku węgla. Natomiast, czy świeża choinka nie jest skutkiem niszczenia lasów? Otóż drzewka te pozyskiwane są ze specjalnych plantacji, które systematycznie się odnawia. Plantacje te tworzone są w miejscach, gdzie drzewa nie mogą osiągać dużych rozmiarów, np. pola pod słupami wysokiego napięcia.
Jedzenie z klimatem
Źródło: https://img.shmbk.pl/
Święta Bożego Narodzenia w wielu domach związane są z mnogością potraw i dużą ich ilością. Po prostu półki w lodówce uginają się pod ciężarem jedzenia. Nie ma nic złego, kiedy mamy dużo potraw na stole – mamy barwną kulturę więc i potraw jest wiele. Ciemną stroną świętowania jest ilość niezjedzonego pożywienia. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu ograniczenie ilości danej potrawy. A jeśli ta próba Ci nie wyjdzie, zawsze możesz zamrozić to czego nie zjesz od razu lub poszukać miejsc, organizacji, które w okresie świątecznym liczą, że możesz się podzielić z nimi swoim jedzeniem dla potrzebujących. Takimi miejscami są lodówki społeczne. Można do nich włożyć jedzenie dobrze zamknięte, z opisem co to jest, z jakich jest składników oraz datą przyrządzenia lub przydatności do zjedzenia. Jest to jedna z propozycji, dzięki której Ty nie wyrzucisz swoich nadmiarów jedzenia, a ktoś potrzebujący będzie mógł również świętować, spożywając świąteczne potrawy. Najbliższe lodówki społeczne znajdują się w Jeleniej Górze. Znajdź na mapie lodówki społeczne.
Warto również śledzić lokalne portale, ponieważ mogą powstać spontaniczne akcje zbiórki jedzenia dla potrzebujących w okresie świąt.
Czas na klimat
Pamiętaj, że Boże Narodzenie zaaranżowane w duchu EKO są przepięknym ukłonem w stronę zdrowia dla ciała i natury, a potrawy świąteczne, prezenty są tylko rzeczami materialnymi, które umilą ten wyjątkowy czas, natomiast nie mogą zastąpić Ciebie. Podobnie jest z dekoracjami, są one ważne ale jeśli zabraknie w tym czasie Ciebie dla najbliższych i dla Naszej Planety, to wszystkie najpiękniejsze ozdoby stają się od razu odpadem, który pozbawiony jest magii i wyjątkowości.