Słów kilka o Pałacu w Bukowcu

5

Pałac w Bukowcu z lotu ptaka, fot. K. Sawicki

Pierwotny XVI-wieczny dwór w Bukowcu, który nabył w 1785 roku hrabia Friedrich von Reden, został przebudowany przez architekta berlińskiego Martina Friedricha Rabe. Po zakończeniu prac budowlanych powstał reprezentacyjny pałac służący za siedzibę nowego właściciela Bukowca. W tym samym czasie wyburzono budynki folwarczne zasłaniające widok na Karkonosze, budując za pałacem nowe, zaprojektowane przez ucznia Langhansa - Karla Gottfrieda Geislera.

1

Pałac, rysunek kolorowany akwarelą ok. 1710r.

2

Pałac, rysunek kolorowany akwarelą

Hrabia Friedrich von Reden po wizytach w Anglii, zauroczony sposobem ekspozycji przyrody postanowił założyć romantyczny park w Bukowcu i, by temu podołać, sprowadził tutaj ogrodnika Hansa Karla Walthera, który zaprojektował całość. Oprócz zieleni sadzonej wzdłuż wytyczonych osi widokowych wzniesiono wiele obiektów małej architektury.

3

Pałac w Bukowcu, zabudowania wokół Pałacu, Herbaciarnia, Opactwo

Po śmierci hrabiny Fryderyki von Reden majątek przejęła bratanica Marie von Rotenhan. Rodzina była właścicielem Bukowca do 1945 roku.

4

Buchwald i R., Schloss,1907 r.

Aktualnie pałac jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich i częściowo udostępniany jest turystom. Wewnątrz pałacu, w sali kominkowej na parterze oraz w sali słonecznej i księżycowej na pierwszym piętrze zachowały się piękne, warte obejrzenia sztukaterie.

W podziemiach odkryto tajemniczą klatkę schodową prowadzącą do pomieszczenia dawnej kancelarii pałacowej. Jej wyjście było maskowane drzwiami w starej szafie.

Nie do końca zbadanymi są przekazy o podziemnym tunelu łączącym pałac ze starym kościółkiem św. Marcina. Zachowały się w tej sprawie pewne zapiski jednak nie można tego sprawdzić ze względu na zasypanie większości piwnic piaskiem.

6 7
 Sala Balowa, fot. K. Sawicki   Sala Kominkowa, fot. K. Sawicki

 Więcej o Redenach i Bukowcu - pobierz