Gmina Mysłakowice zajmuje 88,9 km2 i zamieszkuje ją ok. 10 tys. osób. Gmina ma charakter rolniczo – przemysłowo – turystyczny i stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystyki pieszej i rowerowej. Główną atrakcją turystyczną jest kolonia domów tyrolskich z XIX wieku, ponadto na terenie gminy znajduje się wiele zespołów pałacowo – parkowych. Gmina posiada sieć hoteli, restauracji i schronisk turystycznych o zróżnicowanym standardzie.
Gmina Podgórzyn zajmuje powierzchnię 82,47. km2 i zamieszkuje ją ok. 8 tys. osób. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy. Jej turystyczny atut to przede wszystkim dobrze rozwinięta sieć bazy wypoczynkowej, w skład której wchodzą ośrodki wczasowo – kolonijne, pensjonaty, hotele oraz gospodarstwa agroturystyczne. Warunki terenowe stwarzają możliwości do uprawiania sportów letnich i zimowych oraz pieszych wycieczek, a klimat sprzyja wypoczynkowi w ciszy. Ludność gminy zajmuje się rolnictwem, rzemiosłem, a także pracuje w nielicznych zakładach przemysłowych. W gminie znajduje się wiele zabytków sakralnych, budownictwa pensjonatowego i wiejskiego.
Gmina Karpacz zajmuje powierzchnię 37,9 km2 i zamieszkuje ją ok. 5 tys. osób. Miasto jest położone u podnóża Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy. Przebiegają przez nie bardzo liczne szlaki turystyczne, prowadzące na Śnieżkę oraz w inne części gór. Karpacz jest bardzo popularną i dobrze znaną miejscowością turystyczną, w której sezon trwa niemal cały rok. Zagospodarowane tereny umożliwiają uprawianie narciarstwa zjazdowego i biegowego. W każdej porze roku Karpacz przyciąga rzesze turystów.
Gmina Kowary zajmuje powierzchnię 37,4. km2 i zamieszkuje ją ok. 12 tys. osób. Kowary to miasto położone w południowo – wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, mające charakter przemysłowo – turystyczny. Kowary charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu i zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi.
Gmina Szklarska Poręba zajmuje powierzchnię 75,4 km2, zamieszkuje ją ok. 7 tys. osób. Szklarska Poręba to miejscowość wypoczynkowo-turystyczna położona w Karkonoszach, w dolinie rzeki Kamiennej u podnóża Szrenicy. Miasto jest największym w Sudetach centrum sportów zimowych, posiadającym liczną sieć nartostrad i wyciągów. Ponadto przez miejscowość przebiegają szlaki turystyczne, pozwalające przez cały rok aktywnie wypoczywać i uprawiać turystykę górską.
Gmina Piechowice zajmuje powierzchnię 40 km2 i zamieszkuje ją ok. 6 tys. osób. Miasto Piechowice ma charakter przemysłowo – artystyczny. Główną wizytówką oferty kulturowej miasta jest dzielnica – Michałowice. Ta część Piechowic przyciąga w swoje strony artystów, którzy osiedlając się w tej miejscowości związali się z tym regionem. Okolica charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu i zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi.