Cały tytuł tej 78 stronicowej publikacji wydanej w 2500 egzemplarzach brzmi: „Księga Pamiątkowa wydana na 25-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. 1945-1970”. W skład komitetu redakcyjnego weszli: Andrzej Baltyn, Tadeusz Dyduch, Anna Gucma, Jerzy Hałaj, Zofia Kunicka-Ożóg, Wiktor Prystrom, Aleksandra Szymczak i Helena Wójcik. Okładkę zaprojektował Reinard Zajosz a druk zlecono Jeleniogórskim Zakładom Graficznym. Dodatkowo, jako uzupełnienie tekstu, dołączono kilkanaście całostronicowych fotografii przedstawiających architekturę budynku szkolnego jak i poszczególne pracownie znajdujące się w szkole (chemiczna, historyczna, rysunkowa, fizyczna, zajęć technicznych, geograficzna i językowa).
Jeśli chodzi o celowość takiej publikacji to przytoczę tu kilka zdań z zamieszczonego wstępu. „…Komitet Organizacyjny, zwołanego z okazji XXV-lecia istnienia szkoły, IV Zjazdu absolwentów i wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze pragnie poprzez niniejszą publikację uchronić od zapomnienia jej dzieje oraz nazwiska nauczycieli i maturzystów…”.
Nie ma się zatem co dziwić, że na trzydziestu stronach zamieszczono nazwiska zarówno nauczycieli jak i uczniów. W pierwszej części możemy znaleźć wykaz nauczycieli zatrudnionych w latach od 1945 do 1970. W drugiej części umieszczono wykaz absolwentów Gimnazjum i Liceum od roku szkolnego 1945/46 do roku szkolnego 1968/69.
Na pozostałych stronach przedstawiono historię tworzenia administracji państwowej i organizację życia ludności przybywającej tu z wszystkich stron kraju a i z zagranicy. Po zakończeniu II wojny światowej na tzw. „Ziemiach odzyskanych” wszystko trzeba było tworzyć od podstaw, także szkolnictwo. W 1945 roku przeprowadzono nabór do dwóch pierwszych polskich szkół: Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kochanowskiego oraz do Państwowego Koedukacyjnego Liceum Pedagogicznego przy ul. Nowowiejskiej.
Z materiałów zamieszczonych w publikacji dowiadujemy się m. in. że dla podbudowy materialnej szkoła otrzymała gospodarstwo rolne w miejscowości Kamienica oraz pensjonat w Szczęsnowie. Pozwoliło to na częściowe zabezpieczenie sytuacji mieszkaniowej kadry nauczycielskiej oraz zaopatrzenia szkolnej stołówki w potrzebne artykuły. W późniejszym czasie przydzielono szkole samochód ciężarowy „Dodge’, który był wykorzystywany do przewożenia zaopatrzenia ale także służył celom wycieczkowym.
Bardzo dużo miejsca poświecono przedstawieniu rozwoju szkoły jak i tworzeniu się w niej różnego rodzaju inicjatyw czy ruchów młodzieżowych reagującej na wydarzenia polityczne jakie miały miejsce w kraju. Uczniowie coraz częściej brali udział w różnego rodzaju konkursach czy olimpiadach, często zajmując w nich czołowe lokaty. Z czasem szkoła wypracowała sobie opinię „najlepszej” w mieście, co miało wpływ na ilość chętnych do pobierania nauki właśnie tutaj, w Żeromie.
Uzupełnieniem całości są zamieszczone wspomnienia Andrzeja Lesiewskiego oraz „Kronika ważniejszych wydarzeń z życia młodzieży w latach 1965/70” opracowana przez Izabelę Czerską i Urszulę Starzec.
Krzysztof Tęcza